top of page

הרצאה: מיכלאנג'לו במאה ה-21

מה היה קורה אם מיכלאנג'לו היה נולד ומתחנך במאה ה 21?!

האם מערכות החינוך היו נותנות ביטוי מלא לרעיונות היצירתיים המתפרצים שלו?

ועכשיו ההרצאה בחגיגה של ציור, טבע ומדע!
גלו איך אסטרטגיית חמשת הלמדים מעצימה טיפוח מיומנויות למידה-הוראה חדשניות עבור כל מורה,
ומשמשת פלטפורמה לשיפור תהליכי למידה-הוראה בביה"ס.

חוו תהליך היפתחות ליצירתיות באמצעות ציורי טווס! יש המייחסים לטווס יהירות, אך זוהי האנשה. הטווס מראה את צבעיו האמיתיים בביטחון ובלי חשש. כך היינו רוצים שהילדים יגדלו תוך ביטוי בטוח של המתנות עימם נולדו. הטווס מאגד נושאי  טבע ומדע: מצבעוניות מבנית לצבעי חיזור ותיאורית ההכבדה. כך ההרצאה נותנת השראה לרב-תחומיות ככלי לטיפוח יצירתיות. התוו את הדרך לתלמידי היסודי לרכוש את הקריאה והכתיבה תוך שימור היצירתיות המולדת וטיפוחה, ולילדי העל-יסודי להרחיב יכולות חשיבה יצירתית תוך חקר ומציאת הקשרים מקוריים. המנחה, מיכל קורנפלד, קישרה במהלך מחקר רב שנים בין נסיון מקצועי בחינוך המטפח יצירתיות לתיאוריות ושיטות הוראה למידה, מתוך מטרה לעשות עבורכם את טיפוח היצירתיות פשוט ומהנה!

הרצאה לטיפוח יצירתיות

טעימות מהמצגת - ליחצו להעברת שקופית

הרצאה טיפוח יצירתיות 2_edited.jpg
הרצאת טיפוח יצירתיות 1_edited.jpg
סדנת חינוך יצירתי - מחזון למציאות: Image
מיכל קורנפלד מגדלים ילדים חושבים יצירתית

מיכל קורנפלד - סיפור של יצירתיות

חינוך יצירתי היה בנשמתי לאורך שנים של עבודה עם ילדים, הורים, מורים וסבים וסבתות. בן זוגי אדם יצירתי היוצר מפלי מים ביתיים ושולחנות מפרוסות גזע. בנותיי מלמדות אותי שיעורים בחשיבה יצירתית יומיום. אמי מאמינה באפשרות של חינוך יצירתי מרענן לכל הילדים. במוזיאון האדם והחי עודדו אותי לכתוב סיפורים דרכם לומדים על הטבע. כאשר הייתי זקוקה לעזרים כדי לספר את סיפוריי, ציירתי ויצרתי. סיפרתי לאמא שלי שהילדים אהבו את מה שהכנתי. היא הציעה שאלמד ציור, כדי שאוכל להכין לילדים דפי צביעה. גל הציור שטף אותי לכמה שנים. הצגתי בגלריה עמליה ארבל, וציוריי הוצגו בתערוכה ובסלון החורף בפריס. זאת לאחר שמאז היותי ילדה התעקשתי שלעולם לא אוכל לצייר. מישהו כנראה העיר על ציור שלי פעם. לכל אחד יש סיפור כזה. תארו לעצמכם שזה היה קורה למיכלאנג'לו, והוא היה מפסיק לצייר ולפסל.

הגעתי לעבוד במכון אריקה לנדאו, ונוצר קשר מיוחד עם אריקה. היא חשבה שיש לי תכני לימוד ספרותיים ואמנותיים. כדאי להוסיף מדע. באירוע המשפחתי הבא ישבתי על המרפסת של אמא שלי עם דודי, דר' משה רשפון, מקים גן המדע ויחידת נוער שוחר מדע במכון ויצמן. שאלתי אותו מה הוא רואה בציורים שלי. עולם חדש התגלה לי. מציורי הטווסים עולים נושאים של סימטריה וצבעוניות מבנית, למשל. בשנים אלו קראתי רבות על מדע, בעיקר את ספריו של ריצ'ארד פיינמן. החזון שלי הפך למציאות, והעלתי לאמזון ספר באנגלית המסכם את שיעוריי במכון אריקה לנדאו. אחריו באו עוד 10 ספרים.
קיבלתי משובים שהציורים שלי נותנים השראה ליצירתיות. אני אוטודידקט, וגיליתי שתחום היצירתיות נחקר רבות. כך הגעתי לכנסי האגודה לחינוך ליצירתיות באוניברסיטת באפלו ניו יורק, שם ארבע שנים הנחיתי  ובנותיי השתתפו בתכנית הנוער. על בסיס המשובים וההתנסויותי בסדנאות של מנהיגים אחרים  בכנסים, פיתחתי את הרצאת מיכלאנג'לו במאה ה-21.
בכנס היצירתיות של פלורידה התוודאתי לחינוך STEAM, שמטרתו לשלב אמנות (Art) בלימודי מדע וטכנולוגיה (STEM)' כדי להביא ללמידה משמעותית. שיעורים כאלו בדרך כלל מציעים פרויקטים המשלבים חשיבה עיצובית. הבנתי שהחומרים שלי יכולים לשמש לפיתוח חשיבה בינתחומית כזו מגיל צעיר יחד עם אוריינית כתיבה-קריאה ומיומנות חברתיות-רגשיות.
בכנס חורף 2019 של ETAI (איגוד מורי האנגלית בישראל), הנחיתי סדנא על יצירת סביבת לימוד יצירתית, אמפתית ותקשורתית. ישבו על הרצפה ועל השולחנות מרוב משתתפים. בכנס הבינלאומי של איגוד זה הייתי מנהיגת הפורום על אוטונומיית לומד ומיומנויות המאה ה-21.
כן, שמחתי לקחת חלק בכתיבת תכנית מנהיגות לתלמידי יסודי, ולכתוב קטעי ספרות לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים.
אני מאמינה שכל ילד יצירתי, ושבכל מבוגר יש ילד יצירתי. נראה לי שהרבה אגרסיות ולחץ היו נחסכים, אם ילדים היו מכוונים למימוש המתנות היצירתיות שלהם. חיי מוקדשים ליצירת כלים ותכנים לחינוך כזה.  

אודת מיכל קורנפלד
הדס קורנפלד עיצוב.jpg
with book at FCW.jpg
מיכל קורנפלד עם אמא שלה.jpg
מיכל קורנפלד סדנא בכנס היצירתיות של פלור
מפל ושולחן עץ קורנפלד2.jpg
מיכל קורנפלד סדנא בכנס חינוך יצירתי.jpg
מיכל קורנפלד סדא בכנס חינוך יצירתי 2.jpg
Anat speaking at CPSI closing at the auditorium
צור קשר
סדנת מחזון למציאות - מחינוך יצירתי לחינו

רוצים לדעת עוד? 

צרו קשר

0507968035

!תודה, נחזור אליכם בהקדם

bottom of page